Kalorifer tesisatları, modern yaşamın en önemli ısınma araçlarının başında gelmektedir. Konforlu ve temiz bir ısınma imkânı sağlayan kalorifer tesisatlarında zaman zaman petek kaynaklı sorunlar yaşanabilmektedir. Ancak petek bakımlarının düzenli olarak yapıldığı durumlarda böyle bir sorun yaşanmamaktadır. Kalorifer tesisatlarında ısınma, sistemde dolaşan su ile olmaktadır. Sudaki oksijen de zaman içinde peteklerde kirece ve tortuya neden olmaktadır.

Bu maddeler, peteklerin tıkanmasına, dolayısı ile içinde bulunan suyun tam olarak dolaşım yapmasına engel olmaktadır. Böyle bir sorunla karşı karşıla kalındığında gelişmiş teknolojilere sahip olan firmalardan petek temizliği hizmeti alınması tavsiye edilmektedir. Bu firmalar, özel olarak tasarlanmış petek temizleme cihazları kullanmakta, böylece peteklerin tam olarak temizlenmesini sağlamaktadır.

Bu firmalar ayrıca özel olarak geliştirilen temizleme kimyasalı kullanmakta, bu kimyasal da peteklerin içinde oluşan kire ve tortunun tam olarak temizliğini gerçekleştirmektedir. Temizlik işlemi yapılırken peteklerin yerinden sökülmesi gibi bir işlem de yapılmamaktadır. Temizlik, petekler yerindeyken gerçekleştirilmekte, böylece uygulama temiz bir şekilde sonuçlanmaktadır.

yukarı